Jan Domińczyk
Z wykształcenia lekarz pediatra. Urodził się i wychował we wsi Sobków. Mieszka i pracuje w Kielcach. W wolnych chwilach maluje, a przede wszystkim rzeźbi.
Predyspozycje plastyczne ujawnione w dzieciństwie odezwały się u Jana Domińczyka na dobre dopiero w wieku dojrzałym - po śmierci teścia, rzeźbiarza Mikołaja Koźlika.
Koźlik pozostawił po sobie warsztat rzeźbiarski, znaczną ilość cennego tworzywa i wówczas narodził się pomysł by spróbować własnych możliwości.
Pan Jan Domińczyk rzeźbi od 1992 roku. Kontynuując tradycję rodzinną, dba by sposób wykonania jak i wybrany temat do realizacji był zgodny z obowiązującym kanonem dawnej rzeźby ludowej.
W zwartym klocku drewna lipowego, wiśni, czy orzecha włoskiego wycina pojedyncze figury bądź zestawia je w kompozycje wielofigurowe. Powierzchnię rzeźby wzbogaca chropowatą fakturą, niekiedy pozostawia ją w kolorze surowego drewna, bądź uzupełnia barwną polichromią.
W realizowanych przedstawieniach sakralnych dostrzegamy kilka grup tematycznych. Są przedstawienia pasyjne jak również biblijne:
Chrystus dźwigający Krzyż, Ostatnia Wieczerza, Ucieczka do Egiptu, Chrystus w Łodzi, Syn Marnotrawny.
Przedstawienia maryjne: Matka Boska, Matka Boska Katyńska oraz przedstawienia dotyczące współczesnych wydarzeń Kościoła:
Jan Paweł II, Ślub, Spowiedź.
Jana Domińczyka interesują również tematy z życia świeckiego, które obrazują rzeźby przedstawione na wystawie. .
Okazuje się, że dla Domińczyka uprawianie jednej dyscypliny plastycznej staje się być niewystarczające. Sięga po farby olejne i na płaszczyźnie płótna, bądź płyty pilśniowej, tworzy wyobrażenia scen biblijnych, pasyjnych.
Zarówno w rzeźbie i w malarstwie autor koncentruje uwagę wokół dramatu zdarzenia. Poprzez stosowanie uproszczenia, deformacje i kolor osiąga zamierzoną ekspresje dzieła.
Na ile to ważna i cenna dla regionów twórczość świadczyć mogą prezentowane na wystawie prace.